Oznaczenie przewodów elektrycznych

Wielokrotnie podczas pracy Elektryka spotykam się z pytaniami na temat oznaczenia przewodów elektrycznych – potocznie mówiąc Klienci nie wiedzą, co oznacza kolor kabla..

Zgodnie z normami, w instalacjach elektrycznych stosuje się tylko niektóre kolory żył:

Kolor czarny (L) (szary lub brązowy) – przewód liniowy (przewód fazowy)– jest to przewód będący pod napięciem fazowym. Nie należy podłączać go w miejsce przewodu PE, ponieważ grozi to niebezpiecznym porażeniem prądem.

 

Kolor żółto-zielony (PE) – przewód ochronny –ten przewód elektryczny chroni przed porażeniem elektrycznym. Umożliwia wyrównywanie potencjały elektryczne (przewód wyrównawczy) lub połączenie głównego zacisku z uziomem (przewód uziemiający).

Kolor niebieski (N) – przewód neutralny („zero roboczy”, „zerowy”) – przewód ten służy do przesyłania energii elektrycznej – łączy się z punktem neutralnym sieci.
W automatyce, w szczególności w obwodach siłowych może przesyłać również prąd zmienny lub stały; natomiast w obwodach niskonapięciowych oznacza ujemny przewód zasilania.

Kolor żółto-zielony z niebieskim zabarwieniem (PEN) lub niebieski z żółto-zielonym zabarwieniem na końcu przewodu –łączy on funkcje przewodu neutralnego (N) oraz przewodu ochronnego (PE)

 

Kolor biały – przewód ten w instalacjach starego typu oznaczał przewód neutralny (N)

 

Kolor ciemnoniebieski lub granatowy – oznacza ujemny przewód zasilania w obwodach niskonapięciowych. Natomiast w automatyce wykorzystuje się go do przesyłania prądu stałego w obwodach sterujących, bez względu na biegunowość lub do oznaczania żyły kierunkowej.

 

Kolor czerwony – oznacza dodatni przewód zasilający w obwodach niskonapięciowych. W starych instalacjach elektrycznych przewód ten oznaczał fazę (przewód liniowy L) Natomiast w automatyce przewodzi prąd przemienny w obwodach sterujących;.

 

Kolor pomarańczowy – używany jest czasem, jako przewód fazowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *